sobota, 23 czerwca 2012

Stulecie urodzin Alana Turinga

100 lat temu urodził się wybitny naukowiec Alan Turing. Przypuszczam, ze nawet nieznawcy słyszeli o maszynie Turinga czy teście Turinga. Wniósł on wielki wkład w rozwój matematyki, stworzył podwaliny informatyki, zasłużył się podczas II wojny światowej w pracy nad odczytywaniem niemieckich szyfrów.
W wieku zaledwie 42 lat popełnił samobójstwo. Tego wybitnego naukowca skrzywdziła ciemnota ówczesnego państwa angielskiego. Tekst o nim na moim blogu na Onecie
maria-dora.blog.onet.pl

8 komentarzy:

 1. Witaj Mario Doro - wolałabym czytać i komentować tutaj, może będziesz jednak publikować i tutaj swoje teksty, dla blogerów z Bloggera to wygodne :)
  Komentowanie na Onecie nadal mi często odbiera zdrowie i chęć czytania.
  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Iw, miło, ze jednak dodałaś komentarz na Onecie. Dla mnie z kolei blog googlowy jest gorszy, tez wyskakują błędy, a przy tym spowalnia komputer, ale postaram się tu też dodawać teksty.
   Następny tekst został dodany na razie tylko tu.

   Usuń
 2. słyszałem o nim:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale, że stulecie urodzin to może nie słyszałeś? Choć było w niektórej prasie.

   Usuń
 3. Niby slyszec slyszeli(smy) a jednak co poniektorzy swego czasu za samo wspominanie jego imienia w kontekscie rozszyfrowania kodu Enigmy dostawali bialej goraczki twierdzac, ze jakoby rozszysfrowanie Enigmy mialo byc jedynie zasluga polskich matematykow...

  Boje sie tu juz nawet wspomianc maszyne Turinga -- prototyp maszyny liczacej i storzenie podstaw teorii zlozonosci algorytmow obliczeniowych, bo zaraz bede tu pocwiartowany zywcem i rozerwany konmi za obraze Polskosci. Przeciez kazde polskie dziecko wie ze zaslugi w owych dziedzinach odniosl tylko i wylacznie polski naukowiec profesor Alfred Tarski, nie zas jakis tam Angol..;-).


  Jednak zaiste politycznie poprawne jest wspominanie Turinga w kontekscie ofiary przesladowan "spolecznosci LGBT".To zreszta jest fakt, ze doprowadzono go do samobojstwa..

  przemonice

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Przemonice, no, tu chyba nie docierają tacy prawdziwi Polacy, co by atakowali za uznawanie wkładu w ważne odkrycia innych, a nie Polaków. Owszem, należy docenić wkład naszych naukowców w rozszyfrowywanie enigmy, ale nie można go przeceniać i nie widzieć wkładu Turinga i w ogóle angielskiego zespołu.

   Usuń
 4. Słyszałam o nim pod postacią testu Turinga. Test ten miał udowodnić iż rozmówca jest człowiekiem a nie maszyną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło cię widzieć na bloggerze, będziesz wrzucała jakieś ciekawe recenzje książek?

  Turing jest w dzisiejszej kulturze dziwną postacią - z jednej strony legendarny geniusz a z drugiej strony pamięta się tylko o modelu idealnej maszyny logicznej i teście na sztuczną inteligencję, choć jego dokonania były znacznie obszerniejsze.

  OdpowiedzUsuń